Viss, kas mums ir vajadzīgs vairāk par visu, Kungs, ir Tava klātbūtne, svētība un Tu Pats, Dievs.
Mēs Tev pateicamies, Kungs, ka Tu sūtīji Savu Dēlu, Jēzu Kristu, ka Tu miri par mūsu grēkiem un augšāmcēlies, ka Tu esi sagādājis mums ceļu uz Tavu klātbūtni, mīlestību un mūžīgo dzīvību. Paldies Tev, Dievs, ka Tu esi sagādājis mums ceļu uz pilnvērtīgu dzīvi un darījis mūs par uzvarētājiem. Paldies, Dievs, ka Tu esi mūsu Skolotājs un Vadītājs. Kungs, mēs Tev pateicamies un slavējam Tevi, Dzīvais Dievs. Mēs mīlam Tevi, Kungs. Aleluja! Mēs Tevi pielūdzam, Kungs. Mēs meklējam Tevi, Dzīvais Dievs. Paldies par iespēju, ka mēs varam Tevi slavēt un pielūgt. Slava Tev, Tēvs! Slava Tev, Kungs! Aleluja! Lai aiziet raizes! Lai aiziet vientulība! Lai aiziet slimības un sāpes Jēzus Kristus Vārdā un lai nāk pilnīga dziedināšana Jēzus Vārdā! Svētais Gars, es lūdzu, ka Tu šodien mierini katru vienu, kurš redz vai dzird Tavu vārdu, katru vienu, ar kuru kopā mēs varam slavēt Tevi, Dievs. Aizskar, Kungs, šajā pašā brīdī! Jēzus Vārdā, Āmen!
 Šis ir pirmais dievkalpojums mūsu draudzes vēsturē, kurš notiek attālināti, draudzes dalībniekiem atrodoties pie saviem datoru vai telefonu ekrāniem. Draudzes telpās atrodas tikai tie cilvēki, kuri nodrošina dievkalpojuma tiešraidi. Tas tiek darīt tāpēc, lai nodrošinātu minimālu cilvēku skaitu draudzes telpās un lai visu dievkalpojumu varētu translēt tiešraidē internetā. Dievs ir labs!

Šīs svētdienas sprediķi sāksim ar tēmu par esošo ārkārtas situāciju mūsu valstī un pasaulē. Varbūt kāds gaida, ka es ļoti sīki un izsmeļoši stāstīšu par COVID-19 vīrusu. Ja godīgi, mani neinteresē pats vīruss, bet gan tā izraisītās sekas, situācija valstī un arī globāli. Varbūt es nedaudz pārspīlēju, sakot, ka mani neinteresē pats vīruss, jo es tiešām ar to iepazīties nevēlos. Šobrīd interneta vidē ir ļoti daudz informācijas saistībā ar COVID-19. Nevajadzētu lasīt visu internetā pieejamo informāciju pēc kārtas, labāk būtu balstīties uz oficiāliem valdības paziņojumiem. Izlasot visu informāciju, kas pieejama internetā, cilvēkos rodas panika un bailes un viņiem šķiet, ka valstī ir tik ārkārtēja situācija, ka rīt, izejot uz ielas, varēs redzēt mētājamies līķus. Latviešiem ir laba komēdija “Es mīlu jūsu meitu”. Filmā ir epizode, kurā kāzu svinību vietā pēkšņi ierodas sieviete un saka: “Ļaudis! Tur cilvēki autobusā mirst no karstuma!” Sieviete kā piedzērusies nokrīt pie zemes, un kāzu vadītāja saka: “Mīļo cilvēk, ejiet, lūdzu, ārā! Mums šeit notiek kāzas!” Kā to saprast? Mēs mīlam dramatizēt. Masu medijiem jebkāds iemesls ir derīgs, lai no mušas izpūstu ziloni. Es neapgalvoju, ka situācija ar koronavīrusu nav nopietna, bet es uzticos mūsu valstij un mūsu speciālistu slēdzieniem un lēmumiem. Vēl pavisam nesen tika noteikts ierobežojums cilvēkiem pulcēties skaitā līdz 200, un es šim lēmumam piekrītu. Ja tiek noteikts ierobežojums pulcēties skaitā līdz 50 cilvēkiem, arī tam es piekrītu. Ja viss tiek atcelts pavisam, arī tam es piekrītu. Es uzticos. Man gan ir savas domas par to, cik liels tam visam ir pamats, un katram cilvēkam ir savas domas. Domāju, ka labāk uzticēties speciālistiem pat tad, ja kādās lietās domas atšķiras, un ievērot to kārtību, ko valdība mums uzliek. Tas ir mūsu pašu drošības dēļ.

No nākamās svētdienas uz visu noteikto karantīnas laiku draudzes telpas tiks slēgtas, un šeit nekas nenotiks. Mēs vēlamies maksimāli paklausīt valdības norādēm sabiedrības un draudzes dēļ. Lai Dievs svētī Latviju! Un tas viss nav slikti. Draugs, mēs neesam parasta draudze. Mūsu draudzē ir mājas grupiņas, kas ir draudzes mugurkauls. Es zinu, ka šobrīd vairākas mājas grupiņas ir katra savā vietā sanākušas vienkopus un kopā pie ekrāniem skatās dievkalpojumu. Mēs kā draudze šobrīd ieejam pagrīdes režīmā. Ko tas nozīmē? To, ka tam visam mēs jau bijām gatavi, jo mūsu patiesā draudzes dzīve pamatā nenotiek dievkalpojumos, bet gan attiecībās citam ar citu mājas grupās un ģimenēs. Mēs šādam pavērsienam bijām gatavi, un draudzes dzīve turpinās, ievērojot mūsu valstī pieņemtos lēmumus saistībā ar šo ārkārtas situāciju. Cik man zināms, Latvijā līķi uz ielām nemētājas. Papētot ziņās pieejamo informāciju, secinu, ka neviens īsti Latvijā nav nedz nomiris, nedz smagi saslimis, un nekādas epidēmijas Latvijā arī šobrīd nav, līdz ar to lielai panikai nav nekāda iemesla. Es varu jums droši teikt – Latvijā COVID-19 vīrusa epidēmijas nebūs. Tās gan ir personīgi manas, nevis citu cilvēku, masu mediju vai valdības domas. Iemesls šai pārliecībai ir tāds, ka mēs par to lūdzam, un valdība ir laicīgi noreaģējusi. Karantīnas apstākļos vīrusam ir ļoti grūti izplatīties vai tikt ievazātam no citurienes. Tas ir tāpat kā ar dažādām citām kaitēm cilvēkiem un tāpat arī automašīnām – ja kaite tiek diagnosticēta laicīgi, tad to laicīgi var novērst. Tāpēc es personīgi domāju, ka nekādas COVID-19 vīrusa epidēmijas nebūs.

Kā šī ārkārtas situācija ietekmēs cilvēci, un ko tā nozīmē visai pasaulei? Visai pasaulei šī vīrusa izraisītā ārkārtas situācija nozīmēs diezgan “skaistu” ekonomisko krīzi ar visām no tās izrietošajām sekām. Pēdējā ekonomiskā krīze mums sākās 2008. gadā, un tā patiešām bija dziļa. Cilvēki izdarīja pašnāvības, uzņēmumi sabruka, un vēl šodien var redzēt šīs krīzes atstātās pēdas, paraugoties uz nepabeigtām celtnēm, kas tika paredzētas gan dzīvošanai, gan dažādu uzņēmumu darbībai. Ekonomiskās krīzes nav nekas jauns. Tās pastāvēja jau pirms tavas un tavu vecvecāku dzimšanas. Tā, varētu teikt, ir normāla parādība, jo pasaule ir globalizēta – mēs esam atkarīgi cits no cita. Mēs nevaram pierādīt, ka ir tikai tā un nekā citādāk, taču es domāju, ka ekonomiskās krīzes tiek radītas mākslīgi. Iespējams, arī šī krīze, uzpūšot vīrusa problēmu, ir radīta mākslīgi. Jo, iedziļinoties dažādos vēstures procesos, var secināt, ka kādām cilvēku grupām tas noteikti var būt izdevīgi. Es to nevaru apgalvot un teikt, ka tā saka Tas Kungs. Arī par šo konkrēto situāciju es nevaru apgalvot, ka tieši tā tas ir, taču tāda iespēja pastāv. Mākslīgi vai nemākslīgi, vai radīta pašu cilvēku panikas dēļ, šī ekonomiskā krīze pavisam noteikti būs visā pasaulē. Ārvalstu ziņās ir publicēta informācija, ka Ķīnā ar šo vīrusu sāk veiksmīgi tikt galā. Dievs, dod, lai mums nebūtu jātiek galā ar kaut ko ielaistu, bet ka mēs tiekam galā ar to jau šeit un šodien! Ekonomiskā krīze ar visām no tās izrietošajām sekām būs. To, cik liela tā būs, grūti spriest. Man šķiet, ka tā nebūs tik smaga kā iepriekšējā, tāpēc ka mēs esam daudz mācījušies un spēsim labāk stāvēt tai pretī. Lai Dievs svētī Latviju! Lai Dievs svētī Latvijas valdību un dod mūsu vadītājiem gudrību! Dievs, dod Savu vadību un arī pārdabisku vadību, lai mēs un mūsu valsts vadītāji spēj pieņemt pareizus lēmumus, kas pēc iespējas mazāk kaitētu Latvijas ekonomikai un, protams, arī mūsu pilsoņu veselībai!

 

Manas personīgās domas ir tādas, ka no paša vīrusa šeit sekas nebūs nekādas un noteikti mazāk, nekā no parastas gripas. Taču tās sekas, kas sekos iedzīvotāju panikai un visiem ierobežojumiem, pavisam noteikti būs jūtamas. Patiesībā, tās ir jūtamas jau šodien, tāpēc tu šobrīd dievkalpojumu klausies interneta tiešraidē, nevis atrodies draudzes zālē. Valdības lēmumi ļoti ātri mainās, un visam ir jāseko līdzi. Mēs, kā draudze, ievērosim visus norādījumus un ieteikumus, taču nevajag pārspīlēt, celt traci un paniku. Draugs, viss ir kārtībā! Tas ir oficiāls paziņojums no Dieva valstības vadības un draudzes “Kristus Pasaulei” vadības: pasaules gals nav iestājies! Un es absolūti nepiekrītu visiem tiem interneta komentētājiem, kuri runā par pasaules galu. Protams, ka mēs apkārt redzam dažādus pasaules gala simptomus, bet tie ir redzami jau 2000 gadu. Tas, ka pasaule iet uz galu, tāpat visiem ir skaidrs. Tāpat arī visiem ir skaidrs, ka notiek globālā sasilšana. Un visiem ir zināms, ka virs zemes kaut kad viss beigsies, jo šeit nekas nav mūžīgs, īpaši tas ir zināms tiem cilvēkiem, kuri Dievam netic. Ir īstais laiks nākt pie Kristus! Šobrīd pasaules gals nav iestājies, tāpēc manipulēt un spekulēt ar pasaules gala iestāšanos šoreiz nebūs vietā. Mums ir jāsaņemas, jāapvienojas un jācīnās kopā! Mēs, kā draudze, esam ļoti ievērojama sabiedrības daļa. Man, kā mācītājam, atliek tikai kaut ko publicēt, un uz to jau skatās visa Latvija. Mūs vēro un uz mums skatās, kā mēs rīkosimies. Mēs esam paraugs, tāpēc mums jārīkojas pareizi – mums jāuzticās valdības lēmumiem. Mums nevis jādara kaut kas vairāk nekā prasa valdība, bet tik, cik prasa. Panikai nav nekāda iemesla. Tātad, ko šis vīruss nozīmē pasaulei? Pasaulei tas nozīmē ekonomisko krīzi. Valstis savā starpā ir saistītas. Notiek robežu slēgšana un biznesu apturēšana. Visvairāk cietīs mazie un vidējie uzņēmumi. Mūsu draudzes cilvēku vidū ir mazie uzņēmēji, un citi jau ir kļuvuši par vidējiem. Arī citās draudzēs ir uzņēmēji, citiem, iespējams, arī lielie uzņēmēji, kurus tas viss noteikti ietekmēs.

Ko šī situācija nozīmē Latvijai kopumā? Latvijai tā arī nozīmē ekonomisko krīzi. Pavisam noteikti, simtprocentīgi. No tā neizbēgt. Cik sapratu, valdība no mūsu valsts rezervēm ir iedalījusi vienu miljardu eiro, kas ir paredzēti tieši šādiem gadījumiem, un tādējādi valsts atbalstīs uzņēmējus. Bet, diemžēl, es domāju, ka tas neattiecas uz draudzi, kas arī atrodas uzņēmumu reģistrā un apgroza lielas finanses. Tāpēc tas ietekmēs draudzes un dažādus projektus valstī. Iespējams – pasargi, Dievs, bet teorētiski tas ir iespējams, – kāds var arī ieslīgt depresijā un padarīt sev galu. Es runāju par to, kas parasti notiek šādās situācijās, īpaši ar vīriešiem. Tāpēc tagad ir īstais laiks turēties pie Dieva un turēties pie draudzes! Arī šobrīd, kad nenotiek publiskie dievkalpojumi, turies pie draudzes! Tev ir draugi un savi garīgie aprūpētāji. Turieties kopā! Nē depresijai un nē pašnāvībām! Par slimībām nerunāsim, jo, kā jau es minēju, man tiešām šķiet, ka neviens briesmīgi neslimos. Latvija ir laicīgi reaģējusi. Robežas jau ir aizvērtas, un viss būs kārtībā! Mēs nekur nebraucam un ne no kurienes neatgriežamies. Ja tu atgriezies no kādas vīrusa skartās vietas, tad divas nedēļas atrodies karantīnā, sēdi mājās un nekur nerādies. Tie nav mani ieteikumi, bet tie ir noteikumi, kurus ikviens var izlasīt oficiālajās Latvijas valdības interneta vietnēs. Starp citu, ja tu lasi ziņu portālus, tad noteikti esi ievērojis, ka katrā portālā informācija atšķiras. Labāk ir visu lasīt oficiālajās valdības mājaslapās. Sekojiet līdzi un izvērtējiet situāciju paši. Apliecini, ka vīrusa uzliesmojums Latvijā nebūs! Mēs par to lūgsim un iestāsimies, kā arī mēs līdz šim esam lūguši un svētījuši Latviju. Galu galā, latvieši ir gudra tauta un pietiekoši uzmanīga, lai uz visu laicīgi reaģētu un visu nokārtotu. Mums ir citas problēmas, kas būs pēc tā visa. Finansiāli Latvija varētu ciest vairāk par ekonomiski attīstītākām valstīm. Taču ir tāds sakāmvārds: labi ir tur, kur mēs neesam. Katram sava krīze liekas sāpīga. Ja parēķina, tad var secināt, ka tiešām valsti tas varētu skart, bet man ir intuitīva sajūta, ka mēs savā valstī veiksmīgi ar to tiksim galā.

Ko tas nozīmē katram Latvijas iedzīvotājam personīgi? Tas nozīmē bailes un nedrošību, ko lielākoties uzpūš mediji. Viņi tiešām šo informāciju uzpūš. Vienkāršāk būtu neko nelasīt, bet tā gluži nevar, jo ir jāzina situācija. Jābūt uzmanīgiem, lasot visu pēc kārtas. Dieva vārds saka, ka Dievs mums nav devis bailības garu, bet spēka, mīlestības un savaldības jeb saprāta garu. Piemēram, vakar ļoti ātri mainījās valdības lēmumi. Bija vēls vakars, man zvanīja draudzes kalpotāja un pastāstīja, ka atkal ir izmainījušies ierobežojumi. Mēs ātri noreaģējām, jo sākumā likums atļāva pulcēšanos cilvēkiem skaitā līdz 200. Mēs visu ātri sakārtojām, sadalot draudzi divās daļās, kas faktiski nav viena ar otru saistītas. Tas būtu normāli, likumīgi un pareizi. Mums būtu divi dievkalpojumi. Taču vēlāk vakarā viss tika mainīts, tāpēc mēs pilnībā atcēlām publiskos dievkalpojumus, un no šīs dienas šis nams uz karantīnas laiku būs slēgts. Šajā laikā tiks nodrošinātas tiešraides. Katrā gadījumā draudzes dzīve draudzē “Kristus Pasaulei” turpināsies, un tā būs vēl labāka un saliedētāka. Vēl pirms tika atcelti dievkalpojumi klātienē, es savā Facebook profilā biju ievietojis paziņojumu par pirmajām izmaiņām. Komentāru sadaļā bija labas un pozitīvas atsauksmes, tāpat bija arī negatīvas. Komentārus es pārlasīju, nopietni uztverot cilvēku viedokļus un ņemot vērā kritiku. Protams, es pamanīju arī komentārus no draudzes pretiniekiem, kuri nespēj adekvāti domāt, tāpēc arī neko adekvāti nespēj komentēt. Bet bija arī adekvāti komentāri. Ko es pamanīju interneta komentāros? Paniku. Šiem cilvēkiem tiešām ir sajūta, ka līķi mētājas uz ielām un dzīve ir beigusies. Daudz komentāru bija ļoti pozitīvi, kuros cilvēki pauda prieku par rasto risinājumu, taču, kā jau minēju, bija arī negatīvi. Es saņēmu kritiku arī savā virzienā. Tiešām, mūs visi vēro. Mēs esam draudze, kas ir liela, augoša, ietekmīga, vienota, saliedēta un spēcīga! Ja mēs teiktu, ka mūs neviens tik viegli nepieveiks, tas nebūtu pareizi, jo mūs neviens nepieveiks un neapturēs. Pēc tam es saņēmu ziņu, ka publiska pulcēšanās vispār ir ierobežota, un es tūlīt sagatavoju jaunu paziņojumu, veco izņemot ārā. Zinu, ka tā rīkojās arī citas draudzes. Ieliku jauno paziņojumu, kuram arī sekoja cilvēku reakcija. Zem šī paziņojuma komentāri jau bija mazāk, un tajos bija maz negatīvisma. Kāds cilvēks komentārā bija ierakstījis: “Cik forši, ka tu mani paklausīji!” Es pat nezinu, kas viņš ir. Es vienmēr ieklausos arī kritikā. Bet ne viņa dēļ es paklausīju. Es paklausu valstī pieņemtiem lēmumiem. Viens ir tas, ko kāds raksta, bet otrs ir tas, ko nosaka valsts. Un ko valsts šajā situācijā nolems, tā būs. Es ieliku šo jauno paziņojumu, un man jau rakstīja citā virzienā. Viens komentārs bija šāds: “Mūsu draudzes mācītājs atcēla dievkalpojumu sapulci, kurā būtu tikai 20 cilvēku. Mācītājs Jencītis ļoti riskē, un tas, ko viņš dara, ir pretvalstiski.” Tas nebija pretvalstiski. Tas bija likumīgi.

Protams, ja draudzē ir divdesmit cilvēku, tad tās dievkalpojumus droši var atcelt un pārtraukt, jo tādai draudzei nav ne mērķu, ne finanšu, ne lielu projektu, kas kaut ko varētu ietekmēt. Bet, ja tā ir liela draudze ar daudz projektiem, kuros ieguldītas lielas finanses un kura aprūpē daudz cilvēku, tad tā jau ir problēma. Mēs nevaram ieciklēties tikai uz to, ka kaut ko var darīt tikai tā un ne citādāk. Mēs, draudze, apzināmies, ka visam ir garīgs cēlonis un cilvēkus šajā brīdī nevar atstāt vienus. Ja ir aizliegums pulcēties, mēs tomēr nedrīkstam atcelt sadraudzību savā starpā. Mēs nevaram atstāt cilvēkus. Draudzei jāuztur komunikācija ar cilvēkiem un garīgi viņi jāaprūpē. Mums ir jābūt gudriem, lai, ievērojot likumu, neatstātu cilvēkus vienus. Kas būtu sliktāks par to? Iedomājies, ja tev ir iesnas un tu esi ieslēgts mājās uz divām nedēļām, un draudze no tevis novēršas, un dievkalpojumi ir atcelti. Nekas ļaunāks nevar būt! Mēs atceļam vienīgi publiskos pasākumus un dievkalpojumus. Mājas grupiņas mēs neatceļam. Koronavīrusa dēļ taču vecāki mājās pie galda neatceļ pusdienas. Mēs maltīti pie galda savā grupiņā, ģimenē un draugu lokā neatceļam. Mēs attiecības ar saviem cilvēkiem un garīgajiem līderiem neatceļam. Mēs turpinām dzīvot un sniegt palīdzību cilvēkiem. Mēs turpinām vest cilvēkus pie Kristus un mierināt viņus. Vēsturiski ir bijušas daudzas smagākas situācijas, piemēram, holēra un mēra epidēmijas. Mēra apņemtajās pilsētās kristieši bez aizsardzības gāja pie slimajiem un lūdza par viņiem Dievu. Tas, kas notiek šodien, salīdzinoši ir sīkums. Bija reiz kāds Dieva vīrs, par kuru pat eksperti bija atzinuši, ka uz viņa rokām mirst baktērijas. Tas nenozīmē, ka mēs varam rīkoties bezatbildīgi un domāt, ka mums nekas nekaitēs. Bet mēs esam pasargāti vairāk, jo dzīvojam Dieva apsardzībā.

“Jebšu tūkstoši krīt tev blakus un desmit tūkstoši tev pa labo roku, taču tevi tas neskars.” (Psalms 91:7)

Šobrīd dievkalpojuma tiešraidi skatās divi simti trīsdesmit cilvēku. Daudzi cilvēki to dara kopā ar citiem cilvēkiem. Aptuveni kopā mēs varētu būt piecsimts līdz septiņsimts cilvēku. Kad es izmainīju savu ierakstu Facebook un uzrakstīju, ka dievkalpojums klātienē ir atcelts, kāds cilvēks rakstīja: “Jūs kā ticīgs cilvēks, kristietis, atceļat dievkalpojumus? Kāpēc? Mūs visus dārgais Dievs aizsargā un gādā par mums. Kas jums noticis? Es tāpat strādāju, man ir bērni, draugi un pārējie cilvēki. Ja jūs paļaujaties uz mūsu Tēvu, tad kāpēc no kaut kā baidāties? Piedodiet man, es, protams, nevēlos jūs aizvainot. Kaut kad atbildēsiet man?” Es saprotu arī šo cilvēku. Mums ir jābūt gudriem kā čūskām un bez viltus kā baložiem. Tā saka Dieva vārds. Pavisam noteikti mūs tas katru ietekmēs. Lai nebūtu bailes un nedrošība, mēs turamies kopā un attālināti skatāmies dievkalpojumus.

“Kas dzīvo Visuaugstākā patvērumā un mīt Visuvarenā ēnā, tas saka uz To Kungu: “Mans patvērums un mana pils, mans Dievs, uz ko es paļaujos!” Jo Viņš tevi glābj kā putnu no ķērēja cilpas, pasargā no iznīcinātāja mēra. Viņš tevi sedz ar Saviem spārniem, zem Viņa spārniem tu esi paglābts; Viņa patiesība ir tavs vairogs un bruņas. Tu nebīsties nakts briesmu, nedz arī bultu, kas dienu skraida, nedz mēra, kas tumsā lien, nedz sērgu, kas pusdienā nomaitā. Jebšu tūkstoši krīt tev blakus un desmit tūkstoši tev pa labo roku, taču tevi tas neskars. Tiešām, tu vēl skatīsi ar savām acīm un redzēsi, kā bezdievjiem tiek atmaksāts. Tiešām, Tu, ak, Kungs, esi mans patvērums! Visuaugstāko tu esi izraudzījis sev par aizsargu. Nekāds ļaunums tev nenotiks, nedz kāda nediena tuvosies tavai teltij, jo Viņš sūtīs tev Savus eņģeļus tevi pasargāt visos tavos ceļos. Viņi tevi uz rokām nesīs, lai tava kāja nepieduras pie akmens. Pār lauvām un odzēm tu varēsi staigāt, tu samīsi jaunos lauvas un čūskas! “Tādēļ, ka viņš Man stipri pieķēries, Es viņu izglābšu; Es viņu paaugstināšu, jo viņš pazīst Manu Vārdu. Kad viņš Mani piesauks, tad Es viņu paklausīšu; Es viņam esmu klāt bēdās, Es viņu izraušu no tām un celšu godā. Es viņam došu ilgu mūžu un parādīšu viņam Savu pestīšanu!” (Psalms 91:1-16)

Psalmā rakstīts, ka Dievs mums ir klāt bēdās. Tas nozīmē, ka mēs visam cauri iziesim kā uzvarētāji, un vēl ar uzviju. Mēs no tā tikai iegūsim, taču bēdas mums būs. Ir rakstīts: “Es esmu klāt viņa bēdās.” Dievs ir klāt pie tevis tavās bēdās. Viņš izraus tevi no tām, un tu iziesi kā uzvarētājs. Kad Dievs bija izvedis izraēliešus no Ēģiptes zemes, viņi nobijās no Anaka bērniem. Viņi nobijās no cilvēkiem, kuri bija augumā garāki par viņiem. Anaka bērnu pilsētas bija nocietinātas. Viņi atteicās ieiet apsolītajā zemē. Tikai Jozua un Kālebs teica: “Mēs iesim un ieņemsim, jo Dievs ir ar mums!” Visa tā paaudze, kas baidījās ieiet, izmira. Bailes tiešām var radīt depresiju un paniku. Bailes patiešām var radīt gan mentālas, gan fiziskas problēmas. Baiļu sekas ir garīgs tukšums un izmiršana. Kad šī bailīgā paaudze bija izmirusi, Dievs teica Jozua: “Esi stiprs un drošsirdīgs!”

“Vai Es neesmu tev pavēlējis: esi stiprs un drošs, nebīsties un nebaiļojies! Jo Tas Kungs, tavs Dievs, ir visur ar tevi, kurp vien tu iesi.” (Jozuas grāmata 1:9)

Ja tu šobrīd sēdi mājās kopā ar savu ģimeni, tad pasaki savam tuvākajam: “Nebīsties un nebaiļojies, jo tu iziesi no šīs situācijas ar uzviju un uzvaru!”

Šai svētdienai man bija sagatavota cita tēma, “Debesis”. Tā ir ļoti svarīga un šim laikam piemērota tēma. Būtu piemēroti runāt arī par pēdējiem laikiem. Kad 2001. gada 11. septembrī Amerikā notika terorakts, tad bija pilnas baznīcas ar cilvēkiem, bet pēc tam baznīcas kļuva tukšākas nekā pirms tam. Es nedomāju, ka bēdu laiks vai prieku laiks kaut ko ietekmē. Ietekmē tikai tas, kā draudze strādā. Es dzīvoju Līgatnē. Mēs laicīgi pārvācāmies, jo tā ir droša vieta, kurai pat atomsprādziena gadījumā vilnis ietu pāri. Līgatnē nevar redzēt, ka tur būtu karantīna. Vakar mēs redzējām, kā cilvēki tur nodarbojas ar orientēšanās sportu. Tas bija brīdis, kad vēl nebija aizliegta pulcēšanās līdz divsimts cilvēkiem. Līgatnē arī atrodas padomju laika slepenais bunkurs. Tas liecina par to, ka cilvēki baidās.

Mēs kā draudze šobrīd pārejam citā režīmā un turpinām darboties. Mums nav jāpretojas valsts likumiem. Kā vēl šī krīzes situācija ietekmēs cilvēkus? Ko tā nozīmē mūsu draudzei? Mūsu draudzei, tāpat kā ikvienam cilvēkam Latvijā, tas nozīmē finanšu problēmas. Mums kā ticīgajiem ir jābūt spējīgiem to visu panest un izturēt. Latvijā mēs esam pietiekami liela draudze, un visi projekti, ko esam iesākuši, prasa lielas finanses. Arī draudzes telpas prasa astoņus tūkstošus divi simti eiro mēnesī plus vēl visādas remonta lietas. Šī problēma mums būs jārisina. Kā mēs varam to risināt? Viens no variantiem ir tāds, ka varam lūgt šīs ēkas vadību nākt mums pretī. Mēs varam vairāk ziedot, vairāk dot un vairāk kalpot, jo pavisam noteikti ir cilvēki, kuriem ir vēl vairāk problēmu nekā mums. Kalposim tiem cilvēkiem, kuriem ir vēl vairāk problēmu, un ar savām problēmām mēs kopīgi tiksim galā. Lūk, ko Dieva vārds saka, un to es saku katram ticīgajam Latvijā:

“Tie neiekļūs kaunā ļaunā dienā, un bada laikā tie būs paēduši.” (Psalms 37:19)

Bada laiks ir krīzes laiks. Tu būsi paēdis un nodrošināts! Jāzeps bada laikā padarīja faraonu bagātu. Lūdz Dievu pēc jauniem apvāršņiem. Tas viss ir tikai tāpēc, lai šo visu izmantotu kā tramplīnu jauniem apvāršņiem un jauniem panākumiem arī finansēs. Arī savā biznesā meklē jaunus ceļus, kas tev pēc vairākiem mēnešiem vai gadiem parādīs, ka tieši šīs krīzes iespaidā tev atnāca labas idejas un tu ieraudzīji, kā Dievs tevi vada, un tieši tāpēc tev šobrīd ir vairāk naudas un plaukstošāks bizness. Izmanto šo laiku, kad vari būt mājās. Es uzskatu, ka nekādas īpašas problēmas nebūs, tās var būt tikai tavā galvā. Izmanto šo laiku, kad tu vari būt kopā ar savu ģimeni. Organizē savas mājas grupiņas, brauc pastaigāties pa mežu svaigā gaisā. Vairāk pavadi laiku ar Dievu. Pavadi laiku pārdomās un plānošanā, jo pēc mēneša viss beigsies. Ir tādi lielīgi cilvēki, kuri atnāk uz draudzi, iegūst labu darbu un pēc tam pasaka, ka grupiņa un draudze viņiem vairs nav vajadzīga, – varbūt tieši viņiem darbs vairs nebūs. Bet tiem, kuri regulāri visu darīja, tiem viss būs. Un, ja nebūs, tad pēc tev visu atdos divkārši.

“Dodies cīņā uzvaras apziņas pilns, tad laimīgs būs tavs gājiens, sargājot patiesību, lēnību un taisnību! Un tava labā roka rādīs tev šausmu pilnus brīnumus!” (Psalms 45:5)

Mēs šobrīd ceļam uzvaras apziņu. Dieva vārds ir mūsu pamats un uzvara, mūsu stiprā klints un gaisma uz mūsu ceļiem. Galvenais ir Bībele, lūgšana un draudze. Nekāds ļaunums tev nenotiks, nekādas slimības vai finansiālas problēmas netuvosies tavam namam. Ja arī būs īslaicīgas bēdas vai grūtības, tu iziesi tam cauri ar uzviju. Viss, kas dzimis no Dieva, uzvar pasauli. Kas ir pasaules uzvarētājs? Tikai tas, kas tic, ka Jēzus ir Dieva Dēls. Un ir rakstīts, ka Tas Kungs ir mūsu Ārsts. Es ticu medicīnai, es ticu arī Dievam. Es pirmkārt ticu Dievam, un tikai pēc tam medicīnai. Es apzinos, ka daudzu slimību cēloņi ir garīgi un miglā tīti. Cik es saprotu, tad koronavīrusam zāles nav. Ja tu vēlies zināt manas domas, tad zāles ir veselīgs dzīvesveids. Dieva vārds, personīgas attiecības ar Dievu, draudze un veselīgs dzīvesveids.

“Redziet, Es jums esmu devis spēku, ka varat staigāt pāri čūskām un skorpioniem un katram ienaidnieka spēkam, un viss tas jums nekā nekaitēs.” (Lūkas evaņģēlijs 10:19)

Mēs sekosim līdzi informācijai, kā valdība rīkosies un kādus ierobežojumus uzliks. Šobrīd draudzes telpas ir slēgtas un dievkalpojumi tiek raidīti tiešsaistē. Turpinām slavēt Dievu un kalpot cilvēkiem. Apzvaniet visus savus grupu cilvēkus, parunājiet, palūdziet par viņiem, ja vajag, apciemojiet. Dažādas šādas lietas un pārmaiņas neļauj mums atslābt. Tas padara mūsu dzīvi interesantāku. Reizēm apnīk rutīna, kad vienā un tajā pašā laikā celies, ej uz darbu, dari to pašu darbu visu laiku, bet tagad nekur nav jāiet. Tagad ir jādomā, kā, nekur neejot, tikt galā ar saviem darbiem, biznesu, lai būtu ienākumi. Tā arī būs pamatproblēma, bet, kā jau es minēju, pēc manām domām, Latvijā epidēmijas nebūs. Par to tu vari neuztraukties, taču ievēro piesardzību.

Nākamā tēma ir turpinājums pagājušās svētdienas sprediķim, un šajā reizē tā būs “Debesis”.

“Iesākumā Dievs radīja debesis un zemi.” (1. Mozus grāmata 1:1)

Vārds ‘debesis’ šajā Rakstu vietā nozīmē ‘vairākas debesis’. Tas nozīmē, ka ir vairākas debesis, nevis tikai tās, ko mēs redzam, kurās ir saule un mēness. Vairākas debesis ir:

  1. Atmosfēra jeb gaiss, ko elpojam,
  2. Kosmoss ar visiem debess spīdekļiem jeb Visums,
  3. Debesis, kurās mājo Dievs.

Pagājušajā tēmā noskaidrojām, ka elle atrodas pazemes tumšajās bedrēs, faktiski Rakstos var saprast, ka tā atrodas pazemē. Un kur tad atrodas Debesis? Aiz pirmajām un otrajām debesīm ir trešās debesis. Es 100% neapgalvošu, ka elle ir pazemē un Debesis ir aiz otrajām debesīm, jo, iespējams, tās ir blakus, un noteikti tas ir kaut kas, ko mēs ar prātu pat nespējam aptvert. Taču tā ir garīga realitāte. Ja mēs pieturamies pie Rakstiem, tad Debesis ir debesīs, augšā. Vecā Derība un Jaunā Derība stāsta par trīs debesīm.

“(..) kas brauc pa debesu debesīm, kas ir no pasaules sākuma! [..]” (Psalms 68:34)

“Es pazīstu cilvēku iekš Kristus, priekš četrpadsmit gadiem  vai miesā vai ārpus miesas, nezinu, Dievs to zina  tas tika aizrauts trešajās debesīs.” (2. Korintiešiem 12:2)

Teologi uzskata, ka šajā rakstvietā Pāvils runā par sevi. Viņš tur dzirdēja vārdus un redzēja lietas, kuras nevar izpaust. Pāvils pat nespēja saprast, vai viņš bija miesā, vai ārpus miesas, bet viņš uz kādu brīdi bija pie Dieva troņa trešajās debesīs. Ko mums ir svarīgi zināt par Debesīm? Mēs katrs agrāk vai vēlāk, vairāk vai mazāk domājam par nāvi. Daloties ar saviem ierakstiem Facebook, es palasīju dažus komentārus, un par kādiem reizēm gribās dusmoties, taču vēlāk es sapratu, ka cilvēki taču baidās no nāves, un dažkārt viņi panikas dēļ nesaprot ko runā. Viņi zina par Debesīm un iekšēji saprot to, ka nedodas uz turieni. No otras puses, viņi ir tā nocietināti, ka nevēlas pieņemt Kristu un atstumj Dievu, un tic dažādiem strāvojumiem un viltus mācībām.

Bībelē Dievs mums aizliedz pielūgt debesis un debesu ķermeņus. Ne debesis mums ir jāmeklē, bet Dievs. Kad cilvēki runā par to, kur būs pēc nāves, citi tā arī pasaka, ka pēc nāves būs kurinātāji ellē. Citi saka, ka neko sliktu nav darījuši un būšot Debesīs. Debesīs būs vienīgi tie, kuri ir pieņēmuši Kristu par savu Glābēju un dzīvo Viņa gribā. Un tikai tie, kuri būs pielūguši Kristu, nevis debesis.

“Tev nebūs citus dievus turēt Manā priekšā. Tev nebūs sev darināt nekādu elku tēlu nedz no tā, kas ir augšā debesīs, nedz no tā, kas ir apakšā virs zemes, nedz no tā, kas ir ūdenī zem zemes.” (5. Mozus grāmata 5:7-8 )

Dievs aizliedz pielūgt debesis, eņģeļus, bildes vai krustus. Mēs esam aicināti dzīties pēc Jēzus, nevis debesīm. Dievs aizliedz likt uzsvaru uz debesīm, bet vēlas likt uzsvaru uz Sevi.

“Viņā radītas visas lietas debesīs un virs zemes, redzamās un neredzamās, gan troņi, gan kundzības, gan valdības, gan varas. Viss ir radīts caur Viņu un uz Viņu.“ (Kolosiešiem 1:16)

Visas trīs debesis ir caur Viņu, uz Viņu, un Viņš ir Kungs. Dievs ir augstāks par Debesīm, un mēs nepielūdzam un nemeklējam Debesis, bet, pirmkārt, meklējam Dievu. Kas ir Debesīs?

“Un piepeši tur pie eņģeļa bija debespulku draudze; tie slavēja Dievu un sacīja [..]” (Lūkas evaņģēlijs 2:13)

Debespulku draudze parādījās ganiem, kad Jēzus piedzima. Draugs, Debesīs ir būtnes, eņģeļi un draudze. Debesis ir mūsos, un mēs esam savienoti ar debesīm caur Jēzu Kristu, Viņš mūsos un mēs Viņā. Daļa no Debesīm ir mūsos. Ir draudze virs zemes, un ir draudze Debesīs. Visi tie cilvēki, kuri mirst iekš Kristus, nonāk Debesīs. Kuri vēl nav nomiruši iekš Kristus, ir uz zemes. Kopā mēs esam viena draudze. Miesa un asinis nevar iemantot Debesis, bet gan mūsu garīgais cilvēks.

“Atgriezieties no grēkiem, jo Debesu valstība ir tuvu klāt pienākusi.” (Mateja evaņģēlijs 3:2)

Mēs esam savienoti ar Debesīm, un Dieva valstība mums jau ir tuvu klāt. Debesis un zeme ir saistītas, un mēs varam ietekmēt debesis. Un Debesis ietekmē mūs. Jēzus teica Pēterim:

“Un Es tev došu Debesu valstības atslēgas; un, ko tu siesi virs zemes, tas būs siets arī debesīs; un, ko tu atraisīsi virs zemes, tam jābūt atraisītam arī debesīs.” (Mateja evaņģēlijs 16:19)

Draugs, mēs esam saistīti ar Debesīm, un caur lūgšanu mēs spējam tās ietekmēt. Arī savu stāvokli pēc nāves mēs ietekmējam ar to, ko mēs sējam jeb darām šeit virs zemes, kā lūdzam un kā dzīvojam. Ko mēs siesim virs zemes, tas būs siets arī Debesīs. Ko mēs iztēlojamies un lūdzam, tas sāk veidoties Debesīs, un, kas sāk veidoties Debesīs, tas piepildās šeit virs zemes. Kādā veidā mēs būsim Debesīs?

“Jo augšāmcelšanās cēlienā ne precējas, nedz tiek precēti, bet visi ir kā eņģeļi debesīs.” (Mateja evaņģēlijs 22:30)

Lai labāk saprastu šo pantu, mums ir jāskatās uz pirmo, Kurš piecēlās no miroņiem. Viņa Vārds ir Jēzus. Viņš nomira virs zemes un augšāmcēlās, un Viņam bija miesa. Mācekļi sēdēja aiz aizvērtām durvīm, un piepeši viņu vidū stāvēja Jēzus. Tas nozīmē, ka Viņš varēja iziet cauri sienām un durvīm. Jēzus saka: “Jūs būsiet kā eņģeļi Debesīs, līdzīgi kā Mana miesa.” Jēzus aicināja mācekļus aptaustīt Viņa rētas, – Viņu varēja sajust, un reizē Viņš staigāja cauri sienām. Jēzus tā spēja! Četrdesmit dienas pēc augšāmcelšanās Viņš vēl parādījās virs zemes, un tad tika paņemts augšā. Iedomājies, tev pat nevajadzēs transportlīdzekli, – tu iedomāsies un jau būsi tur.

“Bet to es saku, brāļi: miesa un asinis nevar iemantot Dieva valstību, nedz arī iznīcība var iemantot neiznīcību.” (1. Korintiešiem 15:50)

Pāvils saka, ka mums tiks piešķirta garīgā miesa. Mūsu gars tiks ieģērbts jaunā, īpašā miesā. Protams, to visu ir grūti izstāstīt, jo es nezinu, kā tieši tas notiks, bet es spriežu pēc tā, ko par to saka Dieva vārds. Mēs tur vairs neprecēsimies un nesaderināsimies.

“Un es dzirdēju stipru balsi no troņa sakām: “Redzi, Dieva mājoklis pie cilvēkiem, Viņš mājos viņu vidū, un tie būs Viņa ļaudis, un Dievs pats būs ar viņiem. Viņš nožāvēs visas asaras no viņu acīm, nāves vairs nebūs, nedz bēdu, nedz vaidu, nedz sāpju vairs nebūs, jo, kas bija, ir pagājis.” (Atklāsmes grāmata 21:3-4)

Bībele saka, ka Debesīs saules gaismu vairs nevajadzēs; visi spīdekļi ies bojā un būs jaunas debesis, jauna zeme, jauns ķermenis un cita dzīve. Tāpēc tas, kurš šajā dzīvē vien paļaujas uz Jēzu Kristu, ir visnožēlojamākais cilvēks. Mēs neticam tikai tādēļ, lai kaut ko iegūtu šeit virs zemes, bet balstāmies uz mūžību un balvu debesīs.

“Esiet priecīgi un līksmi, jo jūsu alga ir liela debesīs [..]” (Mateja evaņģēlijs 5:12)

Debesīs būs alga. Bet vai alga būs visiem vienāda? Nē, visiem tā nebūs vienāda.

“Ja kas atmet kādu no šiem vismazākajiem baušļiem un tā māca ļaudis, tas būs vismazākais Debesu valstībā; bet, ja kas dara un māca, tas būs liels Debesu valstībā.” (Mateja evaņģēlijs 5:19)

Kāds būs vismazākais, kāds vislielākais Debesu valstībā. Tur būs alga un pakāpes pēc tā, kā mēs uz zemes būsim darījuši Viņa gribu. Arī ellē būs pakāpes. Jēzus saka: kurš būs rīkojies atbilstoši Dieva prātam un pienācīgi devis barību savai saimei, būs atbilstošā vietā Debesī, un, kurš to nebūs darījis, tas dabūs daudz sitienu. Būs pakāpes, tādēļ ir vērts padomāt, kādu pakāpi tu ieņemsi. Tajā pašā laikā mēs visi tur būsim vienlīdzīgi.

“Bet ne vien viņa, arī mēs paši, kas jau esam apveltīti ar pirmo debess balvu – Garu [..]” (Romiešiem 8:23)

Tā ir ķīla jeb pierādījums tam, ka tev pieder Debesis. Ja Svētais Gars ir tevī, tad arī Debesis ir tevī, tu ar tām esi savienots. Ja tu turpināsi dzīvot Viņa gribā, tu nonāksi tajā vietā, par ko Jēzus saka, ka Viņš aiziet sataisīt mums vietu.

“Jūsu sirdis lai neizbīstas! Ticiet Dievam un ticiet Man! Mana Tēva namā ir daudz mājokļu. Ja tas tā nebūtu, vai Es jums tad būtu teicis: Es noeimu jums vietu sataisīt? Un, kad Es būšu nogājis un jums vietu sataisījis, tad Es nākšu atkal un ņemšu jūs pie Sevis, lai tur, kur Es esmu, būtu arī jūs.” (Jāņa evaņģēlijs 14:1-3)

Jēzus speciāli tev un man ir sataisījis mājiņu. Mācekļi Jēzu varēja pazīt, un tas nozīmē, ka mēs Debesīs cits citu pazīsim. Tiem, kuri ir precēti, tur tas būs vienaldzīgi, jo katrs būs par sevi. Tās ir niecīgas ziņas, kādas mēs varam iegūt no Bībeles par Debesīm.

“Mēs zinām: kad mūsu laicīgais telts mājoklis būs nojaukts, tad mums ir ēka no Dieva, mājoklis, kas nav rokām taisīts, bet mūžīgs debesīs.” (2. Korintiešiem 5:1)

“Bet no Jāņa Kristītāja laika līdz mūsu dienām Debesu valstībā laužas iekšā un tīkotāji ar varu cenšas to sagrābt.” (Mateja evaņģēlijs 11:12)

Lai nonāktu debesīs nevis ellē pēc šīs zemes dzīves, pirmais solis ir atzīt, ka Jēzus ir vienīgais Dievs un vienīgais Glābējs. Nožēlo grēkus, ieaicini Kristu savā sirdī, lai Viņš kļūst par tavas dzīves Glābēju un Kungu. Otrais solis ir maksāt cenu un lauzties ar spēku Debesu valstībā. Saglabā savu ticību līdz galam arī krīzes situācijās!

Mācītāja Mārča Jencīša sprediķi “Debesis” pierakstīja un rediģēja draudzes “Kristus Pasaulei” redakcija