Limbažu jaunieši ieklausās mācītāja, izbijušā narkotiku lietotāja Mārča Jencīša skarbajā pagātnes pieredzē

Limbažu muzejā atkal jauna ceļojošā izstāde – Kaifosim jeb Narkotiku kaitīgā iedarbība uz cilvēka organismu, kas tapusi sadarbībā ar Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju. Ar nolūku šī izstāde izvietota zem viegla auduma plīvura pārsega, it kā simboliski nodalot narkomāna dzīves telpu no ārpasaules. Stūrī nolikta cietumiem un slimnīcām tipiska atsperu gulta, zemē mētājas pa kādai šļircei (protams, realitātē neizmantotām). Lielizmēra krāsainas izkārtnes vēsta gan par narkotiku vēsturi un veidiem, gan to lietošanas postošo ietekmi. Vēl izstādīti līdz galam neattīstījušies bērnu embriji, kuru iespējas piedzimt aprāvušās tieši vecāku narkomānijas dēļ (eksponāti no Rīgas Stradiņa Universitātes Anatomikuma). Tāpat ikvienam interesentam muzejā iespējams noskatīties videofilmas par šo šaušalīgo tēmu. – Šoreiz praktiski visi eksponāti ir no Medicīnas vēstures muzeja, jo mums pašiem par šo tēmu krājumā nekā īsti nav. Vienīgi gultu aizlienējām no Limbažu slimnīcas un no vietējiem policijas darbiniekiem dabūjām narkotiku testa paraugu. Izstādes mērķauditorija pamatā ir jaunieši, jo, kā zināms, narkotiku pamēģināšana visbiežāk sākas tieši šajā vecumā, – stāsta Limbažu muzeja speciāliste Iveta Lūse.

Pagājušonedēļ iepazīt šo izstādi bija atnākuši Limbažu 3. vidusskolas vecāko klašu audzēkņi un pārstāvji no Bērnu un jauniešu centra sociālās programmas Dienas centrs. Ar viņiem tikās limbažnieks, mācītājs un evaņģēlists, izbijušais narkotiku lietotājs Mārcis Jencītis, kurš atklāti stāstīja par savu pieredzi saistībā ar nonākšanu atkarību gūstā un izkļūšanu no tā. Viņš uzsvēra, ka sākums līdz alkohola, narkotiku pamēģināšanai un pat noziegumu izdarīšanai meklējams ģimenē, precīzāk – dažādu iemeslu dēļ nespējā justies tajā laimīgam, mīlētam. Meklējot izeju, cilvēks nereti satiek domubiedrus, kuri vēl vairāk viņu pamudina uz tādu rīcību, kas var radīt neatgriezeniskas sekas un izpostīt ne vien paša, bet arī tuvinieku dzīvi. M. Jencītis par atgriešanos uz īstā ceļa ir pateicīgs Dievam, tādēļ jau vairākus gadus nopietni pievērsies ticībai. Pēc šīs tikšanās uzrunātie vidusskolēni atzina, ka bijis, par ko aizdomāties, taču arī līdz šim narkotikas viņiem nav šķitis kaut kas vilinošs. Plānots, ka mācītājs ieradīsies muzejā uz vēl kādu sarunu ar citiem skolēniem.

Izstāde būs atvērta līdz martam. Tā ir jau otrā, kas atceļojusi no P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja. Pirms tam Limbažos varēja iepazīt līdzīgā stilā veidotu izstādi par alkoholismu.

Teksta autors: Ilva Birzkope