Vai esi pamanījis, ka, pasūtot kaut ko no kādām kompānijām, produkts vai pakalpojums bieži ir ļoti nekvalitatīvs? Arī tad, ja precei ir garantija, nereti, nesot to uz garantiju, sapratīsi, ka esi nonācis lūdzēja lomā un ka garantija realitātē nedarbojas. Mēs uz Jauno Gadu iespiedām mazus kalendārīšus – grāmatzīmītes, tādus pašus kā lielos kalendārus. Tie tika izveidoti sliktā kvalitātē – viegli saburzāmi, druku praktiski nevar salasīt, arī malas nav līdzenas. Ražotājiem tika pieteikts, ka tās ir grāmatzīmes. Mēs tos pasūtījām firmā, kurā ir vadītājs un darbinieki, kas ražo mēslus, bet mēs maksājam naudu. Tie nemaksāja lielu naudu, bet principa pēc mēs tos sūtīsim atpakaļ. Ik uz soļa ir nekvalitatīvi produkti un pakalpojumi, un, ja kāds domā, ka viņam ir kvalitatīvs pakalpojums, tad visticamāk viņš ir pieradis, ka parasti viņu vienkārši čakarē. Kad braucām evaņģelizācijas tūrē pa Latviju, pastkastītēs tika izplatīti flaijeri, un arī tur saskārāmies ar problēmām. Dažās vietās flaijeri tika izplatīti pēc pasākuma. Iedomājies, ka pēc pasākuma pastkastē parādījās flaijeris! Ko darīt šādos gadījumos? Negribas jau kasīties, strīdēties, bet nācās. Beigās mēs samaksājām tikai pusi no summas. Ko izdarīja viņi? Nākamajam pakalpojumam paaugstināja cenu! Arī labu zīmolu veikalos tu mierīgi vari nopirkt mēslu. Tu vari nopirkt apavus par 300 eiro, pat 600 eiro, un tie būs kā ciets klucis, kurus nevar normāli uzvilkt kājās. Sievietes staigā un priecājas, bet kājas ir noberztas, un tādi nav normāli apavi. Protams, par 50 eiro labus apavus nenopirksi, tikai humpalas, bet, ja tie maksā vairākus simtus, tu tomēr sagaidi kvalitāti, bet bieži vien tās nav. Tieši pie mums ir ļoti daudz nekvalitatīvu preču, varbūt tas ir palicis no Padomju Savienības, kad visam lika kvalitātes zīmi, bet gala produkti bija nekvalitatīvi, viss plīsa un lūza, mājas būvēja šķībi, lai gan tagad nekas daudz nav mainījies, jo mūsdienās arī mājas brūk, īpaši veikali. Tā ir Latvija. Vai Vācija no mums atšķiras ar kvalitāti, precizitāti un tīrību? Vai Latvija atšķiras ar kvalitāti un tīrību no Krievijas? Atšķiras. Tas nozīmē, ka katrā tautā ir sava kultūra, savas vērtības un sava VIDE. Vācijā acīmredzot ir vide, kurā tu esi spiests veikt savu darbu kvalitatīvi. Cilvēks ir spiests būt precīzs, pretējā gadījumā viņš „izkritīs” no biznesa, jo tāda ir šīs valsts vide, tādi ir cilvēki, tādi ir likumi. Ir vietas, kur tev var uzlikt sodu par to, ka tava mašīna nav nomazgāta. Pamēģini šeit, Latvijā, kaut ko tādu izdarīt.

Ir dažādas vides un dažādas pilsētas. Šajā rudenī, kad bijām evaņģelizācijā Ventspilī, pauzē starp abiem dievkalpojumiem mēs apmeklējām Ventspils pili, un tur notika kaut kas interesants. Tur viss bija ļoti skaisti, foršs muzejs, viss kārtībā, arī darbinieki bija labi. Viena no darbiniecēm, kas nebija gide, pastāstīja mums par monētu kolekciju un citām lietām. Un viņa minēja, ka priekšsēdētājs gribēja tā, tad priekšsēdētājs samaksāja par to un izdarīja vēl kaut ko. Es prasīju, kas viņiem ir priekšsēdētājs, un viņa atbildēja, ka viņiem Ventspilī ir tikai viens priekšsēdētājs – Aivars [Lembergs]. Ventspilī ir sava vide un sava kultūra, un savs priekšnieks, tur netiek izskatīti citi varianti. Pilsētas atšķiras, ģimenes atšķiras, cilvēku grupas atšķiras, draudzes atšķiras, pēc izskata jau tu vari pateikt, kurš pie kuras draudzes pieder. Es „Prieka Vēsts” cilvēkus atpazīstu jau no attāluma, „Jaunās Paaudzes” tāpat. Droši vien arī mums ir kāds zīmogs. Vide veido cilvēku, un cilvēks veido vidi. Cilvēks veido vidi, un vide veido cilvēku. No kurienes tu esi tāds, kāds esi? Mums bija mūzikls „Visdārgākā pērle”, tur bija dziesma „Ģimene”, un tajā bija paskaidrojuma teksts, ka tas, kāda ir tava ģimene, kādi cilvēki ir tavā ģimenē, kādas vērtības ir ģimenē, kurā augi, nosaka to, kāds būsi tu. Tātad vide neizbēgami veido tevi. Tas, kādā valstī tu dzīvo, veido tevi, arī valsts likumi tevi veido, bet likumus veido cilvēki, vidi veido paši cilvēki. Vācijā kvalitāte ir svarīga, un tas ir iemesls, kāpēc ar vāciešiem ir tik viegli tirgoties un kāpēc tur ir drošāk iegādāties automašīnu. No kuras citas vietas tad tu iegādāsies lietotu automašīnu? Vai no Itālijas? Man ir bijis auto no Itālijas, tajā tosola šķidruma vietā bija liets ūdens un eļļa vispār nekad nebija mainīta. Automašīna no ASV būtu tādas pašas briesmas. Automašīna no Vācijas? Tur jau ir cerība! Vācijā ir augsta kvalitāte, un acīmredzot tur ir bijis kāds stiprs līderis, kurš ir kultivējis kvalitātes kultūru, un pēc tam kultūra veidoja cilvēkus.

Kāds būs jaunais 2019. gads tev? Tu redzēsi, ka jaunajā gadā cilvēki sāks apmeklēt sporta zāli, pirks jaunus sporta apavus, jaunus treniņtērpus, jo būs nolēmuši sākt jaunu dzīvi, bet tā varēšana viņiem būs divas, trīs nedēļas, varbūt dažus mēnešus, un atkal viss aizies vecajās sliedēs. Jaunais gads tev būs tāds, kādu vidi tu sev izvēlēsies. Nekādi brīnumi nenotiks, būs tikai tas, kādā vidē tu būsi, un šeit nav runa par to, ka tu vienkārši būsi Latvijā vai kādā labā kolektīvā, te ir runa par vairākiem aspektiem.

Es nesen lasīju, ka Facebook nolīgs 150 cilvēkus Latvijā, kas kontrolēs ierakstu saturu. 150 cilvēki Latvijai ir ļoti daudz. Manī uzreiz bija trauksme – kāpēc šie cilvēki strādās un kādi būs viņu noteikumi? Viņu noteikumi būs izņemt ārā visu, kas ir pret liberālismu. Viņi bloķēs visus ierakstus, kas ir pret liberālismu, gendera ideoloģiju, cenšoties mazināt opozīcijas ietekmi. Kā bloķēšanas iemeslus minēs naidīgu runu un dažādus likumus. Es domāju, ka būs tā, jo kāpēc gan vajag ieguldīt tik lielus resursus, lai kontrolētu saturu Facebook? Viņi apzinās vides nozīmi. Ja viņi bloķē paziņojumus no cilvēkiem, kas ietilpst kādā konkrētā uzskatu grupā, un atļauj likt paziņojumus citu uzskatu cilvēku grupai, tad otrā grupa radīs vidi, un šī vide noteiks, kādi būs mūsu bērni un cilvēki apkārt. Gribi vai negribi, bet tas ietekmē katru. Kāpēc masu medijus kontrolē, nepiešķirot finansējumus, atņemot dažādas privilēģijas, ja tie raksta kādas lietas, kas konkrētiem politiskiem spēkiem nav izdevīgas? Kāpēc viņi to dara? Jo viņi ļoti labi saprot, ka, radot konkrētu informācijas vidi, viņi radīs tādus cilvēkus, kas to atbalsta. Vide veido cilvēku domāšanu, un kāda ir cilvēku domāšana, tādi ir viņu darbi, un no tā izriet, kāda ir valsts. Nedomā, ka Latvija pati no sevis ir tāda, kāda ir. Nē, līderi ar konkrētām idejām ir ieviesuši konkrētas lietas mūsu valstī, kas ir izveidojušas vidi, un šī vide pati par sevi veido cilvēkus. Padomju laika cilvēkiem joprojām ir sekas no tā laika domāšanas, un to nevar tik viegli izmainīt, tieši tāpēc liberāļi koncentrējas uz bērniem un jauniešiem, tieši tāpēc ir plakāti, piemēram, „Noliec siksnu”. Bērnus var izaudzināt, bet vecos jau nepāraudzināsi. Padomju laikā vecākiem cilvēkiem atļāva iet uz baznīcu, bet jaunieši to nedrīkstēja darīt, jo jauniešus var izaudzināt, vecākus cilvēkus vairs nevar. Interesanti, ka kāds rada vidi, bet vide pēc tam rada attiecīgus cilvēkus.

Es redzēju internetā, ka vairākām no mūsu draudzes grupām bija pasākumi „Ziemassvētku brīnumu gaidot”, „Brīnumaino 2019. gadu gaidot” vai tamlīdzīgi. Atceries, ka brīnumi nebūs, būs tas, kādā vidē tu atradīsies. Tu pats izvēlies, kādā vidē būt, un tāds tu pats arī būsi, un nekādi brīnumi nepalīdzēs.

„Tad Viņš iesāka norāt tās pilsētas, kur Viņa brīnumi visvairāk bija notikuši, ka tās no grēkiem neatgriezās: Vai tev, Horacina! Vai tev, Betsaida! Jo, kad Tirā vai Sidonā būtu tādi brīnumi notikuši, kas pie jums notika, tad tie jau sen būtu grēkus nožēlojuši maisos un pelnos. Bet Es jums saku: Tirai un Sidonai vieglāk būs soda dienā nekā jums. Un tu, Kapernauma, vai tu nebiji līdz debesīm paaugstināta? Tu līdz ellei tiksi nogāzta; jo, ja Sodomā tādi brīnumi būtu notikuši, kas notika tevī, tad tā stāvētu vēl šodien. Bet Es jums saku: Sodomas zemei būs vieglāk tiesas dienā nekā tev.” (Mateja 11:20-24)

Jēzus teica, ka Kapernaumā bija vairāk brīnumu nekā citur, bet nekas viņiem nemainījās un nenotika. Brīnumi nemaina cilvēka būtību un vidi. Brīnumu dievkalpojumus, brīnumainie Ziemassvētki, brīnumains Jaunais gads… Tā ir kaut kāda “mistika”. Kristieši ir daļēji aptaurēti, ja rada iespaidu, ka jāgaida īpašais brīnums īpašos svētkos un gadījumos. Es nenoliedzu brīnumus, jo Jēzus saka, ka šajās pilsētās notika vairāk brīnumu nekā visur citur, bet beigās no grēkiem viņi neatgriezās un iekšēji neizmainījās. Tikai izmainīts cilvēks spēj izmainīt vidi sev apkārt. Un mēs, kristieši, lūdzam brīnumus, gaidām brīnumus – kad kaut kādā brīnumainā veidā Dievs iejauksies mūsu dzīvē un visu izdarīs mūsu vietā. Protams, šad tad kaut kas pārdabisks notiek, un tas ir normāli, bet kopumā tas tavu dzīvi nemaina. Brīnums, brīnumains lūgšanu rezultāts var atrisināt vienu problēmu, bet ne mainīt tevi. Bieži cilvēks smagā slimībā lūdz Dievu, un Dievs viņu dziedina, bet pēc tam cilvēks vairs nenāk uz draudzi, un beigās viņam ir vairāk problēmu nekā bija iepriekš, jo viņš nav ar Dievu, bet tikai gaida atkal savu brīnumu. Brīnums tevi nemaina un neglābj, ir jāmainās pašam.

Pēc skaidrojošās vārdnīcas vide ir materiālā apkārtne; vieta, kurā kas atrodas. Draudzē pirms dievkalpojumiem tiek atslēgti radiatori. Kāpēc? Kad mēs ierodamies materiālajā apkārtnē jeb draudzē un esam vairāki simti, tad mūsu ķermeņa temperatūra piesilda šo vidi. Ja kāds nav izslēdzis radiatoru un vēl vairāki simti cilvēku ir telpā, tad tā piekarst, un kļūst neizturami karsti un smacīgi. Tas nozīmē, ka mēs ietekmējam vidi šādā veidā. Mēs ietekmējam ne tikai gaisa temperatūru, bet visa materiālā temperatūru, jo tiek sasildīti visi priekšmeti. Manā darbistabā, kur es ziemas laikā uzturos vairāk, vispār nav ieslēgti radiatori, man tie nav vajadzīgi, jo es pats piesildu šo istabu, man tur ir dators un cita tehnika, kas visu istabu piesilda un maina atmosfēru, maina temperatūru. Praktiski visu ziemu man radiatori tur nav ieslēgti, izņemot dažas reizes, kad caur logu pūš īpaši nepatīkams vējš, bet arī logi mums ir dubultā – balkona logi un istabas logi.

Vēl pēc vārdnīcas – vide ir dzīvo organismu eksistences apstākļu kopums. Tie ir apstākļi, kādā eksistē dzīvi organismi. Tu esi dzīvs organisms? Tev apkārt ir apstākļi, kuros tu eksistē, šie apstākļi tevi vistiešākā veidā ietekmē un veido tevi, tavu raksturu. Jebkurā gadījumā aiz tā visa stāv spēcīgas personības un līderi, kuri ir radījuši sistēmas, šīs sistēmas tevi ietekmē. Cik svarīgi ir būt draudzē! Cik ļoti maldās tie cilvēki, kuri domā, ka var ticēt Dievam, neesot draudzē. Viņi nevar ticēt Dievam, neesot draudzē, ja arī var, tad ļoti īslaicīgi. Viņi domā, ka viņi tic, bet viņus ietekmē pasaule. Viņi nav draudzē, tajā vidē, kas ietekmē garīgi pozitīvi. Šī ir tā vide! Mājas grupiņas, draudze un draudzes pasākumi, arī tavas personīgās attiecības ar Dievu, līderi, lūk, ir pareizā vide.

Trešais variants vides skaidrojumam – apkārtējo apstākļu, arī ļaužu kopums, kurā noris cilvēka dzīve. Vai nav ļoti skaidri pateikts? Kādi bērni nāk no nelabvēlīgām ģimenēm? Labvēlīgi? 99,99% būs garīgi slikti ietekmēti.

”Klausieties! Sējējs izgāja sēt. Viņam sējot, dažas sēklas nokrita ceļmalā, tad atlaidās putni un tās apēda. Citas sēklas nokrita klinšainā vietā, kur nebija daudz zemes, un tās tūlīt uzdīga, jo zemes kārta nebija dziļa. Bet, kad uzlēca saule, asni apsvila un novīta, jo tiem nebija sakņu. Citas sēklas nokrita starp ērkšķiem, ērkšķi izauga un nomāca to, kas bija uzdīdzis, un tās nenesa ražu. Bet citas iekrita labā zemē, kur tās uzdīga, izauga un sāka nest ražu — trīsdesmitkārtīgu, sešdesmitkārtīgu un simtkārtīgu.” Pēc tam viņš piebilda: ”Kam ir ausis, lai klausītos, tas lai klausās!” Kad viņš bija palicis viens, tie, kas līdz ar tiem divpadsmit bija pie viņa, sāka viņu iztaujāt par līdzībām. Viņš tiem paskaidroja: ”Jums ir uzticēts Dieva valstības dievišķais noslēpums, bet to dēļ, kas ir ārpusē, viss tiek stāstīts līdzībās, lai viņi skatīdamies skatītos, bet nesaredzētu, dzirdēdami dzirdētu, bet neuztvertu teiktā jēgu, nedz arī reiz atgrieztos un saņemtu piedošanu.” Pēc tam viņš tiem teica: ”Ja jūs nesaprotat šo līdzību, kā jūs sapratīsiet visas pārējās līdzības? Sējējs sēj vārdu. Tātad vieni ir kā sēklas ceļmalā, kur vārds tiek sēts. Tiklīdz viņi to ir dzirdējuši, atnāk Sātans un paņem vārdu, kas viņos iesēts. Tāpat ir tādi, kas ir kā klinšainās vietās iesētās sēklas, — tiklīdz viņi ir dzirdējuši vārdu, viņi ar prieku to uzņem, taču vārds viņos neiesakņojas; kādu laiku viņi pastāv, bet, tikko vārda dēļ sākas bēdas vai vajāšanas, viņi atkrīt. Vēl citas ir sētas starp ērkšķiem. Tām līdzinās tie, kas ir dzirdējuši vārdu, bet viņu sirdī iezogas šī laikmeta* raizes, bagātības maldinošais spēks un visādas citas vēlmes un nomāc vārdu, un tas nenes ražu. Visbeidzot, labā zemē sētās ir kā tie, kas vārdu dzird, labprāt to pieņem un nes trīsdesmitkārtīgu, sešdesmitkārtīgu un simtkārtīgu ražu.” Pēc tam viņš teica: ”Vai tad gaismekli atnes, lai liktu zem mērāmā trauka vai zem gultas? Vai to neatnes, lai noliktu redzamā vietā? Jo nav nekā slepena, kas netaps atklāts, un nav nekā apslēpta, kas nenāks gaismā. Kam ir ausis, lai klausītos, tas lai klausās!”. Vēl viņš sacīja: ”Ņemiet vērā, ko jūs dzirdat. Ar kādu mēru jūs mērāt, ar tādu mērīs jums un pieliks vēl klāt. Jo tam, kam ir, dos vēl, bet, kam nav, tam atņems pat to, kas tam ir.” Viņš turpināja: ”Dieva valstību var salīdzināt ar to, ka cilvēks iesēj zemē sēklas. Pa nakti viņš guļ un dienā ceļas augšā, tikmēr sēklas uzdīgst un izaug, bet viņš nezina, kā. Zeme pati no sevis nes ražu: vispirms stiebru, tad vārpu un beigās nobriedušus graudus vārpā. Tikko labība ir ienākusies, viņš laiž darbā sirpi, jo ir pienācis pļaujas laiks.” (Marka evaņģēlijs 4:3-29)

Zeme pati no sevis nes augļus. Jēzus runā par pasauli. Viņš ir sējējs, kurš sēj Dieva vārdu. Šī sēkla nes augļus pasaulē. Šis iesētais Dieva vārds mūsos pats no sevis nes augļus. Ja zemē tiek iesēta sēkla, tai jārada pareiza vide. Lauksaimnieki to ļoti labi zinās, kādiem augiem piemērotāka būs skāba zeme, kādiem sārmaina. Pareizos laikos ir jāsēj, jābūt pareizai temperatūrai, nepieciešama pareiza kopšana. Zemei jādod atpūta ik pēc kādiem gadiem. Šīs visas nianses ir jāņem vērā. Ja rada pareizu vidi zemei, tad sēkla pati no sevis nes augļus. Ko nozīmē pašam no sevis nest augļus? Tu vēlies pozitīvas izmaiņas savā dzīvē jeb no šī punkta, kur tu esi šodien, iet vēl tālāk, ātrāk, augstāk, vairāk, gudrāk, precīzāk, pilnveidoties. Ja tu esi mājas grupas vadītājs, tu vēlies, lai augtu stiprāki cilvēki tavās grupās un būtu vairāk izglābtu cilvēku. Pilnveidoties savās kalpošanās, arī attīstīties savā darbavietā un iet uz priekšu savā biznesā, spēt vairāk cilvēkiem sniegt kvalitatīvus pakalpojumus. Lai tu augtu no šī punkta, kur tu esi šobrīd, tev ir nepieciešams būt pareizā vidē. Visi šie bonusiņi un pieliekamās lietas notiks pašas no sevis. Sēkla pati no sevis nes augļus. Vai tiešām pietiek būt pareizā vidē? Kas ir pareiza vide? Pirmais ir personīgas attiecības ar Dievu.

Pirms es turpinu par pareizu vidi, apskatīsim kādu Rakstvietu. Pagājušo svētdien mums bija tēma “Tas Kungs palīdzēja Dāvidam, kur vien viņš gāja”, šodien ir Dāvida vārda diena, mēs turpināsim par Dāvida komandu. Par cilvēkiem, kuri bija kopā ar Dāvidu, tātad, viņi bija pareizā vidē. Dāvids bija goliātu uzvarētājs, viņš spēja apvienot Izraēlu, sagatavot tempļa celšanas darbus, viņš bija slavētājs un pielūdzējs. Kādi kļuva cilvēki, kuri bija Dāvida komandā?

“Un notika, pēc tam izcēlās karš Gezerā ar filistiešiem; tolaik hušatietis Sibehajs nogalināja Sipaju, kas bija no Refaima dēliem, un viņi tika pazemoti. Kad no jauna izcēlās vēl viens karš ar filistiešiem, tad Ēlhanans, Jaīra dēls, nokāva Lahmiju, gātieša Goliāta brāli, kam šķēpa kāts bija kā audēju riestava.” (1. Laiku grāmata 20:4-5)

Refaima dēli bija milzīga auguma cilvēki, tādi kā Goliāts; ir atrasti skeleti un tādi cilvēki patiešām ir bijuši. Tie bija ļoti spēcīgi karotāji, no kuriem tautas baidījās. Dāvids nogalināja vienu Goliātu, bet viņam bija arī brālis un pusbrālis, māsas brālis un māsas dēls, radi radu galā, milzīga auguma cilvēki, kuri bija spēcīgi karotāji.

“Un tad bija vēl viens karš – Gātā, un tur bija kāds milzīga auguma vīrs, kuram bija pa seši pirksti katrai rokai un kājai, pavisam divdesmit četri; arī viņš bija no refajiešu pēcnācējiem. Un, kad viņš bija ar rupjiem vārdiem izaicinājis Israēlu, tad Jonatāns, Šimeja, Dāvida brāļa, dēls, to nogalināja.” Šie bija refajiešu pēcnācēji no Gātas, un viņi krita no Dāvida rokas un no viņa karotāju rokas.” (1. Laiku grāmata 20:6-8 )

Kas aug uzvarētāju komandā? Ja tu esi kopā ar Dāvidu, ja tev priekšā ir līderis, kurš uzveic Goliātus, ja šis līderis ir izveidojis komandu, tad tu šādā komandā kļūsti par uzvarētāju, tu esi zemē, kas pati par sevi nes augļus. Lūk, cik svarīga ir vide. Būt stiprā draudzē un mājas grupiņā, kurā tev priekšā ir stipri līderi. Pareizi principi un uzstādījumi draudzē un komandā veido tevi. Šos uzstādījumus kāds ir veidojis, un šie uzstādījumi veido tevi.

Atgriežoties pie tā, kas veido vidi. Pirmkārt, personīgas attiecības ar Dievu, jo visu laiku spēcīgākais līderis ir Jēzus. Dievs, kurš radījis debesis un zemi, – kas gan var būt vēl augstāks, kam līdzināties? Lūk, kāpēc vajadzīgas personīgas attiecības ar Dievu. Lasot Dieva vārdu regulāri un iepazīstot Dievu regulāri, lūdzot un slavējot Dievu, tu esi vidē, kur zeme pati no sevis nesīs augļus. Nedzenies pēc brīnumiem, bet dzenies pēc vides, un tad vide pati no sevis radīs brīnumus un izmaiņas tevī. Tu spēsi rīkoties pareizi, un tev būs pareizi rezultāti. Pats svarīgākais brīnums ir jaunpiedzimšana. No tā brīža, kad tu piedzimsti no jauna, tevī izmainās dzīves virziens un tavas vēlmes, tas ir Dieva brīnums, jo reizēm to pats nemaz nespēj izmainīt. Sākot lasīt Dieva vārdu, esot draudzē, tu sāc pareizi rīkoties, šī vide tavā dzīvē nes pareizus augļus. Ja tu neesi jaunpiedzimis, piemēram, kad es biju narkotiku un alkohola atkarībā, es nespēju pareizi rīkoties. Tās ir ļoti spēcīgas atkarības, no kurām saviem spēkiem nespēj tikt vaļā. Tātad vide, pirmkārt, ir personīgas attiecības ar Dievu. Otrkārt, svarīgs ir līderis. Līderis – “goliātu” pieveicējs. Tev nav vajadzīgs supervaronis, bet cilvēks, kurš virzās uz priekšu savā dzīvē un garīgajos principos. Šis līderis veido komandu jeb vidi. Svarīgi ir būt šādā komandā. Kāpēc komandā? Tāpēc, ka neviens supervaronis nav pilnīgs, bet komanda ir pilnīga. Rokijs (Silvestrs Stalone filmā “Rokijs”) par savu meiteni ir teicis, ka viņa ir nekāda un viņš ir nekāds, bet kopā viņi ir ideāli. Lai arī kādu supervaroni tu atrastu, tikai komanda ir pilnīga. Draudze ir ideāls. Tieši draudzē ir ideāls Dievs, atsevišķi līderi paši par sevi nav perfekti, tieši komandā mēs radām attiecīgu vidi draudzē un mājas grupās, vidi, kurā tu automātiski nes pareizus augļus. Tātad pirmais ir personīgas attiecības ar Dievu, otrais, līderis un komanda, kur komanda būs svarīgāka, bet komanda bez līdera arī nav nekas.

Trešais – Jēzus teica: “Sējējs izgāja sēt, bet ievērojat, kā jūs klausāties.” Kamēr Jēzus sludināja, pie Viņa atnāca radinieki, viņi gribēja tikt pie Jēzus, bet pūlis bija tik liels, ka viņi netika klāt.

Tad Viņa māte un Viņa brāļi nāca un, ārā stāvēdami, pie Viņa sūtīja un Viņu sauca. Un ļaudis sēdēja ap Viņu un Viņam sacīja: “Redzi, Tava māte un Tavi brāļi, un Tavas māsas ārā Tevi meklē.” Un Viņš tiem atbildēja un sacīja: “Kas ir Mana māte un Mani brāļi?” Un Viņš visapkārt uzlūkoja tos, kas ap Viņu sēdēja, un saka: “Redzi  Mana māte un Mani brāļi. Jo, kas Dieva prātu dara, tas ir Mans brālis un māsa, un māte.” (Marka evaņģēlijs 3:31-35)

Jēzus saka, ka Viņa brāļi un māsas ir tie, kuri dzird un dara Debesu Tēva prātu. Dara! Tu vari būt labā vidē, tas ir labi, bet ir jāpielieto viss, ko šajā vidē uzņem. Jādara!Lūk, piemērs, esmu jau to minējis, ka pabeidzu vidusskolu, kurā neko neiemācījos. Es biju vidē, kurā mācās, bet es pats to nepielietoju un nedarīju. Es sāku ietekmēties no draugiem, skolā es iemācījos dzert un pīpēt. Skolā aizmugurējos solos mēs vairāk pievērsām uzmanību meitenēm, reizēm pat konjaka pudeles parādījās skolā. Lūk, vide! Ja klasē nav spēcīgs, stiprs skolotājs, tad viņš šo klasi neietekmē, to ietekmēs klases līderi. Es negribēju mācīties, laikam tādu vidi arī izvēlējos, tādu, kas man likās saistošāka. Mēs ātri ietekmējamies no apkārtējās vides. Ļoti svarīgi ir būt stiprā draudzē, pie stipra vadītāja. Tevi veido vide. Šādā vidē zeme pati no sevis nes augļus, tava dzīve ir jēgpilna, plaukstoša, tāda, kas virzās uz priekšu. Vai nav brīnišķīgas perspektīvas jaunajam gadam? Tu esi pareizā laikā un pareizā vietā. Pareizais veids un vide ir, kad tu mājās atver Bībeli. Dievs ir labs.

Kā tu gatavo gaļu? Tev ir ledusskapī sasaldēta gaļa? Kad tu gribi pagatavot šo gaļu, tu to atsaldē. Kas notiek ar gaļu, kad tā ir izņemta no saldētavas. Tā pielāgojas videi un atkūst. Tāpat arī cilvēks pielāgojas videi. Personīgas attiecības ar Dievu, komanda un pielietojums ikdienā. Skolā klases “A”, “B” un ”C” ļoti atšķiras. Ir tādas klases, kuras ir patīkami mācīt, bet ir tādas, kur tu ej iekšā ar bailēm, un katrā klasē ir sava atmosfēra. Piemēram, līdz 8. klasei es mācījos “C” klasē, tā bija sporta klase, mācības faktiski nebija nekādas, skolotāji pie mums pat negribēja nākt. Mums bija jāpaliek skolā pildīt mājas darbus, ļāva norakstīt, lai tikai mēs to izdarītu. Attiecīgi kādā klasē esi, tāds tu izaugsi. Cik svarīgi, kur mēs ieliekam savus bērnus.

Pie mums uz Ziemassvētkiem bija sabraukuši radi, un mums mājās ir ļoti liels televizors. Tiklīdz es ieslēdzu televizoru, mana mazmeita Abigeila salika rociņas un gatavojās skatīties filmu. Ja mēs iemācīsim saviem bērniem nekontrolēti skatīties televizoru, visu pēc kārtas, tad šāda vide viņus izveidos. Tāpat es redzēju, kā Betija lasa Abigeilai priekšā Bībeli ar bildītēm, un viņa tiešām klausījās. Tu izvēlies savam bērnam pareizus draugus, pieskati, tu veido pareizu vidi. Kāda vide ir bērnam ģimenē, kurā sieva un vīrs nepārtraukti “rej” viens uz otru? Varbūt nebūs ideālas ģimenes, kurās nekad nestrīdas, bet, ja tas jau ir pāri mēram un ģimenē valda naids, kādi bērni šādā vidē izaugs? Pat vārds, ko tu iedod bērnam, ietekmē viņa dzīvi. Piemēram, krievu vārds ‘Miron’ latviski nozīmē ‘mironis’. Šo vārdu nereģistrēja, krievu tautības cilvēki bija neapmierināti, bet, ejot latviešu skolā, bērnu ar šādu vārdu sauks par mironi. Tas, kā tevi sauc, ja tu to pieņem un sāc tā domāt, ietekmē tavu likteni. Personīgi es pat neizskatu nekādus variantus, man ir doti vārdi Bībelē, man nav vajadzīgi pagānu vārdi, es gribu tādu vārdu, kas ir saistīts ar ticību Dievam. Bērns zinās, ko nozīmē viņa vārds un viņš tāds arī būs. Kad mācītājs Dima Makarenko no Ukrainas uz ielas satika savu brāli, viņš teica: “Tu esi mācītājs un sludinātājs!” Tajā laikā viņš vēl bija narkomāns, bet vēlāk viņš tiešām piedzima no augšas, kļuva par mācītāju un sāka kalpot Dievam.

Kādu vidi tu radi sev, bērniem un citiem? Vide tevi ietekmē. Cilvēks veido vidi, bet vide veido tevi. Mozus tika ietekmēts no debesu un zemes Radītāja, kad nokāpa no kalna ar desmit baušļiem. Mozus runāja ar Dievu, bija pareizā vidē, un Dievs viņam deva baušļus. Ko Mozus ar to visu darīja? Pierakstīja un ieviesa tos visā Izraēlā. Dieva desmit baušļi ir zināmi visā pasaulē, un cilvēki no tiem vadās un dzīvo. Un, ja viņi nedzīvo pēc šiem baušļiem, viņi visi sirdīs jūtas vainīgi, ka nav kaut kas kārtībā, nav harmonijas. To visu ir radījis viens cilvēks, Mozus, kurš bija pareizā vidē kopā ar Dievu, un šobrīd šī vide, kurā arī mēs tagad varam dzīvot, veido mūs. Sodomā un Gomorā bija homoseksuālisma grēks. Vai Sodomā un Gomorā bija tikai viens homoseksuāls cilvēks? Tur visi bija tādi, un viņi pat nāca “iepazīties” ar kādu ciemiņu, kurš atnāca uz šo pilsētu pārnakšņot. Kāpēc Sodomu un Gomoru Dievs iznīcināja? Jo tur nebija tikai viens vai divi tādi garīgi slimi cilvēki, bet gan visa pilsēta bija tāda. Tātad tur bija attiecīga vide. Tur noteikti bija kāds viens stiprs homoseksuālis, tāds kā līderis tai pilsētai, kurš acīmredzot to ieviesa caur likumiem; grēks tika atļauts, legalizēts, pretēji tam, kā Izraēlā noteica Dieva vārds. Un arī šodien skolās homoseksuālisti grib audzināt mūsu bērnus. Ļoti vienkārši – izveido atbilstošu vidi, un tādi izaug. Sodoma un Gomora tika Dieva iznīcinātas, jo šāda vide radīja nākamos citus tādus pašus cilvēkus.

“Un Viņš sacīja uz visiem: “Ja kāds grib Man sekot, tad tāds lai aizliedz sevi, ik dienas ņem uz sevi savu krustu un staigā Man pakaļ.”” (Lūkas evaņģēlijs 9:23)

Draugs, atslēga ir ikdienas PAD (personīgas attiecības ar Dievu), komanda un regulārs darbs. Un tad zeme pati no sevis nesīs augļus un brīnumi arī nekur neizpaliks. Bet tu negaidīsi brīnumus, bet zināsi, ka Dievs audzēs un vairos šo sēklu no tā, ko tu pats darīsi. Visi mazie darbi, kurus dari, kopsummā veidos tavus panākumus un visu tavu dzīvi.

“Bija kāds bagāts vīrs; tas ģērbās purpurā un smalkā audeklā un dzīvoja ik dienas kārumā un līksmībā. Bet viņa durvju priekšā gulēja kāds nabags, vārdā Lācars, tas bija apklāts ar vātīm,  un priecājās, ja varēja ēst druskas, kas krīt no bagātnieka galda. Un suņi nāca un laizīja viņa vātis.  Bet gadījās, ka nabagais nomira, un eņģeļi viņu aiznesa Ābrahāma klēpī. Arī bagātnieks nomira un tika apglabāts. Un no elles, kur viņš cieta mokas, viņš pacēla savas acis un ieraudzīja Ābrahāmu no tālienes un Lācaru viņa klēpī. Tad viņš sauca stiprā balsī: Ābrahāma tēv, apžēlojies par mani un sūti Lācaru, lai tas iemērc pirksta galu ūdenī un dzesē manu mēli, jo es ciešu mokas šai liesmā! Bet Ābrahāms teica: piemini, dēls, ka tu savu labumu esi dabūjis, dzīvs būdams, turpretim Lācars  ļaunu. Tagad viņš tiek iepriecināts, bet tev jācieš mokas. Un turklāt starp mums un jums atrodas liels bezdibenis, ka tie, kas no šejienes vēlētos noiet pie jums, to nespētu, tāpat arī no jums pie mums. Bet tas teica: tad es tevi lūdzu, tēvs, sūti to uz mana tēva namu! Jo man ir pieci brāļi; lai viņš tos brīdina, ka arī tie nenonāk šinī moku vietā. Bet Ābrahāms atbildēja: tiem ir Mozus un pravieši, lai tie tos klausa. Bet tas sacīja: nē, Ābrahāma tēv, bet, ja kāds no mirušiem pie viņiem ietu, tad tie atgrieztos. Bet Ābrahāms viņam sacīja: ja tie neklausa Mozu un praviešus, tie neticēs arī tad, ja kāds no miroņiem celtos augšām.” (Lūkas evaņģēlijs 16:19-31)

Brīnumi nav tik svarīgi! Svarīgākas ir attiecības ar Dievu, komanda, līderis un darbība jeb pielietojums. Jēzus ir vispopulārākā persona uz zemes, panākumiem bagāts, cilvēks – Dievs, kurš ir ietekmējis visu visvairāk, ne tikai visu šo pasauli radīdams, bet arī cilvēku dzīves. Kas ir Viņa atslēga šeit virs zemes kā cilvēkam?

“Ik dienas Es pie jums sēdēju Templī mācīdams.” (Mateja 26:55)

Viņš ik dienas mācīja, sludināja, pavadīja laiku kopā ar saviem mācekļiem, tā bija Jēzus ikdiena. Ir ļoti svarīga ikdiena un regularitāte Dieva lietās, garīgajos principos. Un visam materiālajam iesākums ir garīgajā pasaulē. Dāvids arī ir mūsu paraugs. Kā viņš pieveica Goliātu, kā viņš pacēla Izraēlu? Kur ir viņa atslēga? Arī viņam bija pareiza vide ik dienas.

“Ik dienas es Tevi teikšu un slavēšu Tavu Vārdu mūžīgi mūžam!” (Psalms 145:2)

Kāda ir Pāvila atslēga?

“Viņš sarunājās sinagogās ar jūdiem un dievbijīgajiem un ik dienas tirgus laukumā ar visiem, kas gadījās.” (Apustuļu darbi 17:17)

Ja runa ir par grupiņas izaugsmi, biznesa izaugsmi, tad tas ir plānots komandas darbs. Pirmās draudzes Bībelē, kuras mēs arī ņemam par piemēru, tieši to arī darīja.

“Un viņi nemitējās Templī un pa mājām ik dienas mācīt un sludināt Kristu Jēzu.” (Apustuļu darbi 5:42)

“Un vēl ar daudz citiem vārdiem viņš liecināja un tos pamācīja, sacīdams: “Izglābieties no šīs samaitātās cilts!”” (Apustuļu darbi 2:40)

“[..] slavēdami Dievu, un viņi bija ieredzēti visā tautā. Bet Tas Kungs ik dienas pievienoja viņiem tos, kas tika izglābti.” (Apustuļu darbi 2:47)

Kā auga pirmā draudze? Ik dienas kalpojot, strādājot, PAD, esot komandā, un ik dienas Dievs pievienoja draudzei cilvēkus, kas tika izglābti! Un ne tev, ne man, ne draudzei nav svarīgāka uzdevuma kā vests cilvēkus pie Kristus un celt Dieva draudzi Latvijā.

Pagājušajā reizē es sludināju, ka šodien tie, kas vēlas, varēs pienest īpašu ziedojumu ar domu kā svētību jaunajam 2019. gadam. Garīgu svētību, finansiālu svētību, attiecību svētību, izaugsmes svētību Jaunajā gadā. Ja tu personīgi tici tam, ka no tava īpašā ziedojuma un tavas personīgās attieksmes Dievs var tevi īpaši svētīt Jaunajā gadā, tad dari to tāpēc, ka personīgi tici tam. Tie, kas netic tieši šādam veidam, var vienkārši veikt pienesumu un atbalstīt draudzes telpu izbūvi un evaņģelizāciju.

“Klausieties: raugi, sējējs izgāja sēt.” (Marka evaņģēlijs 4:3)

“Un Viņš tiem sacīja: “Ievērojiet, ko jūs dzirdat. Ar kādu mēru jūs mērojat, mēros jums un pieliks jums vēl klāt.”” (Marka evaņģēlijs 4:24)

Nauda nav tikai papīra gabaliņi, nauda ir daļa no tavas dzīves, daļa no tava darba. Un ja tu to ieguldi draudzē, Dieva valstības celšanā, tā ir tava darbība, tava dzīve, kuru tu velti Dievam. Tā ir tava attieksme pret Dievu, sevi, draudzi. Draudze ir vide, un tavas finanses, kuras tu dod draudzē, veido vidi, arī šīs telpas un visu pārējo, slavēšanas līmeni, evaņģelizāciju. Tavs pienesums veido vidi, un vide veido tevi tālāk, tavus panākumus. Esi gudrs, saproti veselīgi visas šīs lietas un neceri vienkārši uz brīnumiem. Šoreiz es gribu aizlūgt par jauno 2019. gadu. Jaunais gads parasti ir tāds punkts, kad vari izvērtēt pa gadu padarīto, un zini, mēs šī gada laikā esam izauguši apmēram par 150 cilvēkiem, mēs esam tik tālu jau izbūvējuši šīs telpas un ne bez līdzekļiem. Nauda ir otršķirīga, vispirms ir ideja, ticība Dievam un sekošana Viņa mērķiem. Paldies Tev, mīļais Dievs, ka šādā veidā mēs varam Tevi pielūgt un slavēt un sevi pārbaudīt. Paldies, Svētais Gars, paldies, Jēzu Kristu, paldies, Tēvs, Trīsvienīgais Dievs, ka Tu dod sēklu sējējam, paldies, Dievs, ka Tu mums dod un ka mēs varam no tā atdot Tev un pienest Tev. Es lūdzu, Kungs, un ticu, ka caur šo ziedojumu, caur savām lūgšanām, caur savām darbībām, mēs veidojam vidi panākumiem nākamajam gadam. Es lūdzu par sevi un katru vienu šajā draudzē, par izaugsmi visās lietās, ģimenē, ģimenes dzīvē, personīgajās attiecībās ar Tevi, Dievs, Tevis iepazīšanā, mājas grupiņā, cilvēku celšanā, rakstura veidošanā, draudzes, mājas grupu un biznesa izaugsmē, kalpošanās, arī atpūtas lietās, kad mēs kā pilnvērtīgi cilvēki augam un attīstāmies, dārgais Dievs! Mēs sējam arī, Dievs, pār Latviju, lai Latvijā nāk Tava garīgā atmoda, Dievs, caur draudzi. Svētī Latviju un draudzi, daudzkārtīgi augstāk, tālāk, stiprāk. Es lūdzu par katra viena draudzes dalībnieka finansēm nākamajā gadā, tiem, kam ir bizness, ka tas viss ir auglīgs un veiksmīgs, ka neviens biznesmenis nepagurst, bet turpina kalpot ar biznesa kalpošanu. Ikviens, kam ir plāns atvērt savu nodarbi, Dievs, lai šis nākamais gads ir tas, kurš dod startu jaunajam biznesam. Jēzus Kristus Vārdā, ikvienam, kurš strādā savā darba vietā, alga tiek izmaksātas laikā un darbavietās notiek paaugstināšanas, dzīvais Dievs, Jēzu! Svētīts jaunais 2019. gads!

Mācītāja Mārča Jencīša sprediķi “Cilvēks un vide” pierakstīja un rediģēja draudzes “Kristus Pasaulei” redakcija